Ajudar els nens amb malalties mèdiques i de salut mental a treure el màxim partit de l’escola

Docència a una escola de l’hospital de Londres

helen

Una visió de l’ensenyament a una escola de l’hospital de Londres en aquests moments tan poc habituals. La Chelsea Community Hospital School (CCHS) té ara set llocs repartits pel districte de Royal Borough de Kensington i Chelsea i la ciutat de Westminster a Londres, Regne Unit.
Sóc el professor principal en un dels nous llocs de CCHS.

Llegeix més

Dins d’aquest lloc hospitalari concret, tenim un gran nombre d’alumnes a llarg termini a l’estranger que s’ensenyen dins d’un equip multidisciplinari (MDT) per a la rehabilitació neurològica. Els nens i joves tenen edats compreses entre els 2 i els 19 anys i sovint tenen necessitats educatives especials complexes, juntament amb una àmplia gamma de necessitats de salut, incloses lesions cerebrals adquirides, epilèpsia i problemes cardíacs. 

Ha estat un moment difícil des de l’aturada i, tot i que l’hospital té força recursos, com molts que treballen en hospitals de tot el país, hi ha hagut limitacions i frustracions que hem hagut de solucionar.

Els nostres alumnes han continuat tenint un bon accés a la teràpia i a l’escola. Però el repte més gran ha estat l’aïllament. Els nens i joves són alletats en habitacions individuals; mentre que això ofereix alguns avantatges en relació amb el control de la infecció, augmenta la sensació d’aïllament i separació. Les oportunitats de sortir de les seves habitacions i conèixer altres joves han estat limitades, mentre que les visites de famílies també es van reduir. A més, les oportunitats de sortir de l’hospital per a visites curtes i / o permisos a casa van haver d’aturar-se.

Com a resultat dels canvis de rutina i experiència, he notat que els nostres alumnes han tingut problemes i han tingut una creixent sensació d’aïllament i estat d’ànim baix. Aquest és un dels motius pels quals l’ensenyament ha estat més important que mai pel que fa a la incorporació de noves experiències i activitats sensorials a les seves habitacions.

El repte per a nosaltres ha estat ser encara més creatius en el que fem. Hem de tenir en compte quins recursos podem prendre a les habitacions pel que fa al control de la infecció, així com com podem comunicar-nos eficaçment amb un EPI restrictiu. Molts dels nostres alumnes tenen un anglès limitat i les seves necessitats específiques d’aprenentatge poden afegir reptes de comunicació addicionals. Per tant, és vital que trobem maneres de comunicar-nos eficaçment. La comunicació no només és important per proporcionar aprenentatge, sinó que és vital per oferir tranquil·litat i suport durant un moment molt difícil.

Portar EPI ha estat incòmode i ha tingut un efecte distanciador. És difícil no compartir un somriure i sóc tan conscient que la nostra manera de comunicar-nos, la nostra veu, el canvi de to i les expressions facials són tan importants per a aquests joves. Utilitzem la "Comunicació total" per donar suport al nostre ensenyament, cosa que ha ajudat a alleujar algunes de les barreres de l'ús de màscares; això significa que signem i utilitzem símbols, així com indicacions tàctils i mirada ocular per donar suport a una comunicació òptima.

Com moltes escoles, hem adoptat l'ús de Microsoft Teams per a l'aprenentatge en línia quan un membre del personal va haver de protegir-se, però només per als nostres estudiants més capacitats. Per a molts dels nostres alumnes, el fet que poguéssim continuar ensenyant cara a cara va ser crucial perquè rebessin l’ensenyament i el suport més ampli que necessiten per continuar aprenent.

A mesura que s’ha facilitat el bloqueig, hem pogut crear projectes i planificar treballs conjuntament amb el nostre equip de MDT al voltant dels objectius educatius i de teràpia individual dels nens mitjançant el nostre entorn local. Hem planificat qüestionaris, llistes de comprovació i activitats relacionades amb la vida diària i les habilitats comunicatives. Aquest treball va culminar amb una visita al zoo i al parc local.

Els alumnes i l’equip d’aquí són un grup resistent que prospera en relació entre ells, i jo, per exemple, realment atresoro tornar a treballar després de la meva pròpia quinzena de dies a casa amb tos (no és Covid). Estic agraït de fer una feina que m’encanta amb joves que són inspiradors i valents sense mesura. 

Helen